آشنایی با کوه رنج

جغرافیای رنج

کوه رُنج در شمال غرب اردکان فارس قرار گرفته‌است. این قله زیبا در جاده شیراز-اردکان از فاصله دور نمایان است. طول این کوه حدود ۷ کیلومتر است. کوه رُنج در حقیقت از دو قله تشکیل شده که بوسیله یک یال این دو قله بهم متصل شده‌اند. قله سمت جنوبی که همان قله اصلی است رُنج سعلکی نامیده می‌شود که به ارتفاع ۳۷۰۸ متر می‌باشد و قله سمت شمال، که کم ارتفاع تر هست، رُنج گمبیل نامیده می‌شود. قله رُنج با ارتفاع ۳۷۰۸ متر، دومین قله بلند شهرستان سپیدان و سومین قله بلند استان فارس می‌باشد.
 

 موقعیت کلی کوه رنج و نقاط مبدا برای صعود

کوه های اطراف

در جنوب کوه رُنج، کوه گر(gar) با امتداد غربی-شرقی قرار گرفته است. دره ما بین کوه گر و کوه رُنج، سَعلَکی نامیده می شود. در غرب کوه رُنج، کوه برم فیروز با ارتفاع 3720 متر قرار گرفته و آنسوی کوه برم فیروز در دوردست، قله پازن پیر دنا به چشم میخورد. در شمال کوه رُنج، کوه های کم ارتفاعی وجود دارد تا وقتی که به رودخانه کر برسیم. آن سوی رودخانه کر، کوه گر کامفیروز واقع شده و در دوردست ها قله بل اقلید نیز به چشم میخورد.

راه های دسترسی

برای صعود به قله رُنج ، از دو مسیر میتوان اقدام کرد،یکی از طرف سه چاه و جان پناه و دیگری از روستای انگره. موقعیت کلی اردکان و ابتدای مسیرهای صعود در نقشه نشان داده شده.
 
 مسیر۱: مسیر صعود به قله رنج از راه سه چاه و جانپناه

مسیر ۱: معروفترین مسیر صعود به قله رُنج از سمت سه چاه می باشد که هیئت کوهنوردی نیز در این قسمت جانپناهی ساخته است. برای رفتن به این مکان پس از رسیدن به اردکان باید به سمت کمهر(همان جاده آبشار مارگون) حرکت کرد؛ پس از پیمودن حدود ۸ کیلومتر از اردکان، بعد از راهدارخانه ، در سمت راست جاده یک فرعی خاکی دیده میشود. همینجا از ماشین پیاده شده و جاده خاکی را امتداد می دهیم . بعد از نیم ساعت به جانپناه کوهنوردی می رسیم. مسیر صعود از میان دو رُنج شروع شده و با رسیدن به خط الراس میتوان به قله دسترسی پیدا کرد. از جان پناه تا قله حدود ۳:۳۰ تا ۴ ساعت طول می کشد. از جان پناه با کم کردن ارتفاع از طریق دره ای که در مقابلمان قرار دارد، بعد از نیمساعت به چشمه ای در پای رُنج می رسیم که نام آن آب خورشگاه یا گور خصمون است. از مسیر گرده ای شکل بین دو قله که به رُنج کوچک نزدیکتر است ، شروع به بالارفتن می کنیم. سپس به بالای گردنه میرسیم که ارتفاع آن ۳۵۰۰ متر میباشد.در سمت راست خط الراس را ادامه داده تا به بلندای ستیغ رُنج برسیم. در تصویر مسیر صعود بر روی گوگل ارث نشان داده شده است.
 گفتنی است مسیر دیگری نیز از جان پناه به قله رنج وجود دارد که به مسیر قیف یا لقمانی معروف است. این مسیر که تا آب خورشگاه یا گورخصمون با مسیر شماره 1 یکی است پس از آن برای رسیدن به گردنه بین دو قله به سمت راست رفته و در کنار قله رنج بزرگ بر روی خط الراس قرار می گیرد. قسمت آخر قبل از رسیدن به خط الراس صخره ای بوده و مستلزم استفاده از طناب و حمایت است. بنابراین برای استفاده ازین مسیر بایستی با اصول سنگنوردی آشنا بوده و ابزار لازم را همراه داشته باشید.
 
 مسیر۲: مسیر صعود به قله رنج از روستای انگره

مسیر ۲: مسیر دوم صعود به قله رُنج از روستای انگره است. برای رسیدن به روستای انگره باید در جاده شیراز-اردکان، در ۱۵ کیلومتری اردکان وارد فرعی سمت راست و روستای برشنه شد. سپس مسیر را ادامه داده و از یک گردنه عبور کرده و از چشمه شش پیر نیز میگذریم و به گردنه دوم(گردنه یوزگرد) رسیده. بعد از گردنه یوزگرد وارد اولین فرعی سمت چپ شده و از روستای قلعه عبدالله گذاشته و به روستای انگره میرسیم. از روستا پیاده روی شروع می شود. پس از دو کیلومتر پیاده روی به سرچشمه بزرگ انگره می رسیم. مسیر خود را به سمت غرب در امتداد دره ای که آشکار است امتداد می دهیم. در بهار این دره بسیار زیباست. گیاه های خودروی جاشیر با ارتفاع بلندی مسیر را پوشانده که واقعا شاداب کننده است. راه را که شیب ملایمی دارد امتداد داده تا به ارتفاع ۳۱۰۰ متری رسیده. در مسیر یک جوی آب سیمانی وجود دارد که خشک است. شاید در سال های پر آبی، اینجا آبی جریان داشته باشد. سپس در اینجا از روی یک یال به سمت گردنه رُنج حرکت می کنیم. پس از یک ساعت پا بر روی گردنه ما بین دو قله رُنج می گذاریم.ارتفاع گردنه رُنج ۳۵۰۰ متر است. در امتداد یال حرکت کرده تا به ستیغ نوک تیز ۳۷۰۸ متری رُنج برسیم.

زیبایی های رُنج

از هر سو که به اردکان نزدیک شوید، کوه زیبای رُنج پیداست. شما می توانید نماهای زیبایی از رُنج را در جاده شیراز-اردکان، در بالای قله برم فیروز و یا در جاده کاکان-اقلید در نزدیکی دُزکُرد ببینید. وقتی پا بر روی گردنه ما بین دو قله رُنج می گذاریم، همه کوه های اطراف دیده می شود. از سد درود زن(داریوش) تا پازن پیر. یکی از زیبایی های رُنج همین دیدن دریاچه آبی رنگ سد درودزن(داریوش) است. اگر هوا بدون غبار باشد قله بل اقلید را هم می توان دید. زیبایی دیگر رُنج، گل های زرد و بنفش کوچک و بسیار زیبایی است که در لای سنگ ها و صخره ها در ارتفاع 3500 متری به چشم میخود. گلهای که سمبل رُنج هستند و فقط در فصل بهار می رویند.

برگرفته از ویکی پدیا

همچنین ببینید

قله الوند

کوه الوند بلندترین کوه در کوهستان الوند است و ۳۵۸۴ متر ارتفاع دارد. این کوه …